MEDENİYETLER

Medeniyetler de, mezarlardaki insanlar gibi fanidirler:

Bir bir gelir, bir bir varlığa erer, bir bir giderler. Bu geliş ve gidişte ne geleni engellemek ve ne de gideni durdurmak mümkün değildir.

WHAT İS RESİGN, DO YOU KNOW?

Türkçe olarak çok kişi söyledi, anlaması gerekenler anlamadı. Bir de biz anlatalım.

Resign : Ayrılma, çekilme, işinden çekilme, bırakma, İSTİFA ETMEK, terketmek manalarına geliyor

Türkçe sözlüklerde ise İSTİFA : Görevinden ayrılma, işinden çıkma, çekilme olarak tanımlanıyor.

Yani İngilizce-Türkçe sözlükte ve Türkçe sözlükte İSTİFA kelimesi bulunuyor ve açıklanıyor. Yalnız hükümet üyelerinin kitabında İSTİFA kavramının olmadığını açık bir şekilde müşahade etmekteyiz. İlginç bir not daha, Deyimler Sözlüğünde de İSTİFA ile ilgili bir deyim bulamadım. Burada iki ihtimal sözkonusu:

1. Hükümetin kitabı Deyimler sözlüğüdür.

2. Veya bugüne kadar İSTİFA ile ilgili bir deyim üretilememiştir.

1. Eğer hükümetin kitabı deyimler sözlüğü ise size bu kitaptan rastgele açacağım bir sayfadan birkaç deyim vereyim (Yrd. Doç.A.Doğan-Akçağ-sayfa:110:

Değirmenin suyu nereden geliyor?

Değiş tokuş

Değme keyfine

Deli etmek

Delik deşik

Deliksiz uyku

Deliliğe vurmak

Delinin eline değnek vermek

Demir atmak

Dengi dengine

Sizler bu deyimleri istediğiniz cümlelerde kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra diğer sayfalardan başka deyimler de bulabilirsiniz

2. Bu güne kadar İSTİFA ile ilgili bir deyim üretilmemiş ise Türkçe'mize yeni deyimler kazandırmanın zamanı gelmiş demektir.

Ölümlü İSTİFA : Bir kişinin ölmesi suretiyle görevinden ayrılması

Müstafi gözükmek : Görevlerinde olduklarını sanmalarına rağmen , akli melekelerini kaybetmeleri nedeniyle işlerini yapamayanlar.

İstifadeli İSTİFA : Mensubu bulundukları kurumdan ayrılmak için şahsi bir menfaat temin edilmesi.

İstifadesiz İSTİFA : Mensubu bulundukları kurumdan ayrılmak için şahsi bir menfaat olmaması.

Gümbürdemeden İSTİFA etmek : Çok başarısız bir yönetimle, bulundukları kurumu batırmanın eşiğine gelmiş kişilerin, batışı engelleyecek kişilere yol açmak için İSTİFA etmesi.

Gümbürdedikten sonra İSTİFA değil, istiğfar etmek : Çok başarısız bir yönetimle, bulundukları kurumu batıran kişilerin, İSTİFA etmelerinin anlamsız olması.

Bu deyimleri de çeşitli cümlelerde kullanabilir veya dostlarınızı Türkçemize kazandırılan bu deyimlerden haberdar edebilirsiniz. Zaten vatandaşımız bu konu ile ilgili yüzlerce deyim üretmiştir diye düşünüyorum. Sizler henüz üretmediyseniz bir deneyin. Çok kolay, çünkü en kolay öğrenme yaşayarak öğrenmektir.

BİR ÖNCEKİ YAZI / 2050 DABILYU BUSH / NEDEN USAME ? CEVABI BURADA