İsrail’i savaş suçu korkusu sardı

Cenin kampında yapı-lacak BM araştırmasından korkan İsrail, sonuçların herhangi bir adli işlemde kullanılmaması için harekete geçti. Araştırma heyeti dün ilk kez bir araya geldi.

İsrail’in itirazı üzerine Cenin mülteci kampında araştırma yapacak BM heyetinin bölgeye hareketi ertelenirken, Ariel Şaron yönetiminin, BM heyetinin bulgularının İsrailli askerlere yönelik herhangi bir adli işlemde kullanılmayacağı yönünde garanti almak istediği bildirildi. BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile Cenin mülteci kampına gönderilecek araştırma heyetinin görev alanı hakkında görüşmelerde bulunmak amacıyla dün New York’a uçan bir İsrailli hukukçular ekibinin İsrail’in bu konudaki isteğini ileteceği kaydediliyor.

Cenin heyetine dün 2 danışman daha atayan BM Genel Sekreteri Kofi Annan ise, bugün New York’a gelmesi beklenen 3 kişilik İsrail heyetiyle görüşmeyeceğini, heyetin daha alt düzeyde kabul edileceğini bildirdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Cenin mülteci kampında inceleme yapmakla görevlendirdiği heyetin üyeleri dün ilk kez Cenevre’de bir araya geldi. Heyetin yapısına itiraz eden İsrail’i eleştiren İngiltere Başbakanı Tony Blair ve ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell da, BM heyetinin Cenin’e gitmesini reddetmenin İsrail’in yararına olmadığını, Cenin’e heyet gönderilmesinin şart olduğunu kaydettiler.

Heyetin 27 Nisan Cumartesi günü bölgede olması beklenirken, İsrail hükümetinin heyeti engelleme çabaları Filistin Otoritesi’nce “İsrail’in Cenin’deki suçlarını gizlemeye yönelik” bir çabası olarak yorumlandı.

Haaretz gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, İsrailli hukukçu ekibinin İsrail’in Cenin kampındaki BM misyonunun gerçekleri araştırma ile sınırlı tutulması ve herhangi bir sonuca varmayacağı yönündeki talebini iletecek. İsrail, BM misyonunun savaş suçları araştırması yapacakmış gibi lanse edilmesinden duyduğu rahatsızlıı daha önce de açıklamıştı. İsrailli hukukçuların BM misyonunun açıklamalarının ve derledikleri enformasyonun başka hiçbir işlemde kullanılmayacağı ve Filistinlilerin İsrailli askeri personele karşı açabilecekleri davalarda delil olarak kullanılmayacağı yönünde söz almaya çalışacağı bildiriliyor.

Bu arada, İsrail Başbakanı Ariel Şaron’un BM’nin Cenin’de olanları araştırmak üzere bölgeye göndereceği heyetle işbirliği yapmaktan vazgeçtikleri yönündeki açıklaması da dünya kamuoyunda olduğu kadar İsrail muhalefetince de eleştirildi. İsrail, salı günü alınan bir bakanlar kurulu kararıyla daha önce birlikte çalışma sözü verdikleri BM heyetine karşı üç çekince öne sürüyor. Bunlardan ilki heyeti oluşturan kişilerle alakalı. İsrail yeni aldığı “ret” kararıyla alakalı öncelikle bu kişiler hakkında kendisine danışılmamış olmasını bir prensip hatası olarak gördüğünü; ancak daha ötesinde heyette bulunacak politikacı–diplomat çizgisindeki isimlerin Cenin’de olanları anlayabilecek askeri uzmanlıktan yoksun oldukları gerekçesini ileri sürüyor. İsrail, komisyonun görev alanının Cenin mülteci kampı ile sınırlı tutulması ve komisyonda görev yapacak kişilerin siyasilerden değil de asker ve terör uzmanlarından oluşturulması yönünde diretiyor. Başbakan Şaron’un öncelikle heyetin bölgeye gelişinin ertelenmesi talebini kabul eden BM Genel Sekreteri Annan ise dün İsrail’in BM Daimi temsilcisi Yehuda Lancry ile yaptığı görüşmede ekibi oluşturacak isimler hakkında tavizde bulunmayacağını açıkladı. Annan, ekibe danışman olarak katılacak olan ABD’li emekli General William Nash’ın statüsünün tam üyeliğe çıkarılmasını kabul etmekle birlikte, İsrail’in özellikle çekince koyduğu Kızıl Haç Uluslararası Komisyonu eski başkanı Cornelio Sommaruga’nın ekipten çıkarılmasının söz konusu olamayacağını açıkladı.

ZAMAN    Kerim Balcı / Kudüs

İsrail ordusu durmuyor

İsrail ordusu, bir taraftan Batı Şeria’nın şehirlerini boşalttığını açıklarken bir taraftan da operasyonlarına devam ediyor. Dün Batı Şeria’nın El Halil kenti yakınında İsrail askerleriyle çatışmaya giren iki Filistinli hayatını kaybetti. Gün içinde Gazze Şeridi’nde meydana gelen sebebi bilinmeyen bir patlamada da 3 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusunun Cenin kenti yakınındaki bir köye yönelik operasyonunda ise 14 yaşında bir Filistinli çocuk öldü. Beytüllahim’deki Nativitas Kilisesi’nde mahsur kalan 200 kişinin durumuyla ilgili olarak Filistin ve İsrailli yetkililerin görüşmelerinden dün de sonuç alınamadı. Görüşmeler başlamadan kilise civarında meydana gelen çatışmalarda ise bir Filistinli öldü, bir Filistinli ile bir İsrail askeri de yaralandı. İsrail, insani yardımların ulaşmasına çıkardığı engellemeleri de büyük oranda sürdürüyor.

Kudüs, Zaman

Vahşetin tespitine de izin vermiyor

İsrail hükümeti, Batı Yaka’nın Cenin mülteci kampında bir BM heyetinin inceleme yapmasına izin vermekten vazgeçti.
İsrail radyosu, kararının birkaç saat içinde İsrail’in BM Daimi Temsilcisi tarafından BM Genel Sekreteri’ne iletileceğini duyurdu. Radyo, kararın Başbakan Ariel Şaron’un Savunma ve Dışişleri Bakanlıkları ile ordudan temsilcilerle görüşmesinden sonra alındığını bildirdi. BM tarafından Cenin Filistin kampında inceleme yapmak üzere oluşturulan heyet üyelerinin, bugün Cenevre’de buluşacağı ve hafta sonuna doğru Cenin’de olacakları açıklanmıştı. Öte yandan; BM Güvenlik Konseyi, Ortadoğu konusunda acil olarak toplanacak. Güvenlik Konseyi’nin acil olarak toplantıya çağrılmasının sebebi basına açıklanmadı.
ABD, İSRAİL’İN BM HEYETİNE GİRMESİNE İZİN VERMESİNİ İSTİYOR
ABD yönetimi, Batı Yaka’nın Cenin mülteci kampında inceleme yapacak BM heyetine izin vermekten vazgeçen İsrail’in, heyete izin vermesini istiyor.
GAZZE’DE 3, EL HALİL’DE 2 FİLİSTİNLİ ŞEHİD EDİLDİ
Gazze Şeridi’nde sebebi bilinmeyen bir patlamada 3, Batı Yaka’nın El Halil kenti yakınında da İsrail askerlerinin ateşi sonucu 2 Filistinli şehid oldu. Filistinli güvenlik ve hastane kaynakları, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cebaliye mülteci kampında bir evde meydana gelen ve sebebi bilinmeyen patlamada 3 Filistinlinin şehid olduğunu belirttiler. Filistinli hastane kaynakları, Batı Yaka’nın El Halil kenti yakınında İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 2 Filistinlinin şehid olduğunu ve en az 2 Filistinlinin de yaralandığını bildirdiler. Görgü tanıkları, İsrail ordusunun helikopter ve zırhlı araçlar desteğinde düzenlediği saldırıda, Yasir Arafat’ın muhafız alayı Kuvvet 17 üyesi 2 kişinin de tutuklandığını belirttiler.
ARAFAT’IN KARARGÂHINA YÜRÜMEK İSTEYEN GÖSTERİCİLER ENGELLENDİ
İsrail askerleri, Ramallah’ta Filistin lideri Yasir Arafat’ın karargâhına doğru yürümek isteyen göstericileri engelledi.
Bölgedeki AFP muhabiri, İsrail askerlerinin 100 kadar Filistinli göstericiyi dağıtmak için gözyaşartıcı bomba kullandığını ve havaya uyarı ateşi açtığını bildirdi.
Filistin bayrağı taşıyan ve “Ülkemiz ve kanımız Yasir Arafat içindir” sloganı atan göstericiler, daha sonra Ramallah’ın merkezine yönelerek dağıldı

VAKİT DIŞ HABERLER SERVİSİ

BM heyetinin gidişi ertelendi

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, İsrail hükümetinin itirazı üzerine Cenin mülteci kampında araştırma yapacak heyetin bölgeye hareketinin ertelenmesini kabul etti.
Heyet üyelerinin Avrupa’da buluşarak bölgeye hareket etmeleri bekleniyordu. Annan tarafından yapılan açıklamada heyetin 27 Nisan Cumartesi günü bölgeye gidebileceği belirtildi.
Annan buna karşılık araştırma heyeti üyelerinin seçimine ilişkin tercihlerini hiçbir şekilde tartışmayacağını ancak gerektigi takdirde heyete yeni üye atayabileceğini ifade etti.
ANNAN’IN AÇIKLAMASI
Annan, İsrail temsilcisi Yehuda Lancry ile bir saatten fazla süren bir görüşme yaptı. Annan görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, “İsrail temsilcisiyle araştırma heyeti üyelerinin seçimine ilişkin tercihlerini hiçbir şekilde tartışmadığını” belirtti. Annan bununla birlikte, “gerekli olduğu takdirde heyete yeni üyeler atanabileceğini” söyledi.

VAKİT DIŞ HABERLER SERVİSİ

İsrail ve ABD’ye petrol satmayın

Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, petrol ihraç eden Arap ülkelerinden, ABD ve İsrail’e petrol satmamalarını istedi.
Saddam Hüseyin, televizyonda yaptığı konuşmada, “petrol ihracatının ivedilikle yarıya düşürülmesini, ABD ve siyonist varlığın (İsrail) diğer yarıdan mahrum bırakılmasını” istedi.
Irak lideri, Arap petrolünü alarak başka ülkelere satan aracı ülkelerin de, bu petrolü ABD ve İsrail’e satmaları durumunda, Arap petrolünden mahrum edilmeleri çağrısında bulundu.
Konuşmasında, “Eğer sahip olduğumuz petrol silah değilse, büyük güçlere karşı kullanacağımız başka ne var” diyen Saddam Hüseyin, “Petrolü bir yardımcı silah olarak kullanmalıyız, diğer silahlara alternatif olarak değil” dedi.
Irak lideri, 3 hafta önce de, İsrail güçleri Filistin topraklarından çekilinceye kadar ya da 30 gün için petrol ihracını askıya aldıklarını açıklamıştı.

VAKİT DIŞ HABERLER SERVİSİ

“Zekakınızı filistinli gençlere verin"

 

Uluslararası Zekât Konseyi Başkanı Dr. Acil en-Neşemi, Müslüman zenginlerden, zekâtlarını Filistin’de direnişlerini sürdüren mücahitlere vermelerini istedi. En-Neşemi, imkânları olanlardan önümüzdeki yılın zekâtını da bu direnişe katkı için vermelerini talep etti. En-Neşemi, Filistinli mücahitlerin işgalci vahşet karşısında zor bir mücadele verdiklerine ve Müslümanların maddi desteklerine büyük ihtiyaçlarının olduğuna dikkat çekerek, zekâtların onlara verilmesinin çok isabetli olacağını ifade etti.
Dr. en-Neşemi, zekâtların Filistinli mücahitlere verilmesinin öncelikli olduğu konusundaki görüşlerini Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen Uluslararası Onikinci Zekât Kongresi’nde yaptığı konuşmada serdetti. En-Neşemi, Kur’an-ı Kerim’in kendilerine zekât verilecek kimseleri sekiz sınıfa ayırdığına, bunlardan birinin de Allah yolunda cihat edenler olduğuna dikkat çekerek, işte bugün Filistin’de işgalci siyonizme karşı direnen ve cihat edenlerin bu gruba girdiklerini ve kendilerine mutlaka zekâtların bir bölümünün verilmesi gerektiğini vurguladı. En-Neşemi, aynı zamanda İslâm’ın kutsal beldesini işgal altında tutan siyonist vahşete karşı cihat edilmesinin farz-ı ayn olduğunu vurgulayarak, sadece zekâtın verilmesiyle de bu farziyetin düşmeyeceğini ifade etti.

VAKİT DIŞ HABERLER SERVİSİ

 

Küstahlığın bu kadarı!

Dünyanın Cenin katliamının soruşturulmasına yönelik talebi ABD ve İsrail'in ortak girişimi ile engellendikten sonra İsrail, bölgeye gönderilecek "sınırlı yetkili" BM heyetine de izin vermedi.
 

Uluslararası toplumum Cenin katliamının soruşturulmasına yönelik talebi Amerika ve İsrail'in ortak çabasıyla engellendikten sonra, bölgeye "sınırlı yetkili" BM heyeti gönderilmesine dair BM kararı da suya düştü. İsrail, Cenin mülteci kampında yaptığı katliamların ortaya çıkmaması için bölgeye gönderilecek BM inceleme heyetine izin vermeyeceğini açıkladı. Bunun üzerine BM Genel Sekreteri Kofi Annan, heyetin Cenin'e gitmesini erteledi. Heyet üyelerinin yarın Avrupa'da buluşarak bölgeye hareket etmeleri bekleniyordu. Heyetin 27 Nisan Cumartesi günü bölgeye gidebileceği belirtildi.

Konsey'den Annan'a destek

İsrail'in, red kararı üzerine konuyu görüşmek üzere acil olarak toplanan Güvenlik Konseyi, "araştırma heyetinin gidişiyle ilgili 1405 sayılı kararın en kısa sürede uygulanmasını" istedi. Konsey, Yaser Arafat'a hareket serbestisi verilmesini de istedi. Konsey dönem başkanı Rus temsilcisi Sergey Lavrov, "heyetin üyelerinin ilan edildiğini" hatırlatarak "biz Genel Sekreter'in seçimini destekliyoruz" dedi. ABD yönetiminin, İsrail'den heyete izin vermesini istediği belirtiliyor. İsrail radyosu, kararın Ariel Şaron'un savunma ve dışişleri bakanlıkları ile ordudan temsilcilerle görüşmesinden sonra alındığını bildirdi.

İngiltere İsrail'i kınadı

İngiltere, İsrail hükümetinin BM inceleme heyetinin Cenin'e gitmesine getirdiği yasağı kınayarak İsrail'in bu hareketiyle uluslararası topluluğun gözünde onarılmaz bir yara alacağı uyarısında bulundu. Dışişleri Bakan Yardımcısı Ben Bradshaw, BBC'ye yaptığı açıklamada, İsrail radyosu tarafından duyurulan bu hareketin çok saçma olacağı ve bunun İsrail hükümetinin halkla ilişkiler nezdizdeki hatalar zincirinin bir sonuncusu olacağını söyledi.

Bradshaw, "Eğer İsrail'in saklayacak bir şeyi yoksa, bu ekibin gitmesine engel getirmesinin hiçbir sebebi yoktur. İsrail hükümeti farketmelidir ki uluslararası topluluk ve dünya kamuouyunu hiçe saymaya devam edemez" dedi.

Fas Kralı Muhammed ile Beyaz Saray'da biraraya gelen ABD Başkanı George Bush, "ABD, Filistinliler'le İsrailliler arasındaki anlaşmazlığın tek çıkış yolunun iki bağımsız devletten geçtiğini biliyor" dedi. Bu arada, Batı Şeria'daki Beytüllahim kentinde İsrail askerlerinin kuşatması altındaki Milad Kilisesi'nde, 2 Filistinli teslim oldu.

ŞARON GAZZE ŞERİDİ'NE DE SALDIRIYA HAZIRLANIYOR

İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un, Filistin topraklarına yönelik saldırılarının Gazze Şeridi'ne yayılabileceğini düşündüğü bildirildi. İsrail basınında yer alan haberlere göre, Dışişleri ve Savunma Komisyonu toplantısında konuşan Şaron, "Nereye ve ne zaman müdahale etmeye niyetli olduğumuzu açıklamak akıllıca olmaz" dedi. Bu arada Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, İsrail'i "devlet terörü" uygulamakla suçladı. Sina'nın Mısır'a geri verilmesinin 20. yıldönümünde konuşan Mübarek, İsrail'in, "ordunun işlediği acımasız suçları örtbas etmek için yardım kuruluşları ve medyanın kent, kasaba ve köylere girişini engellediğini" söyledi.

ŞARON'U ÖLDÜRENE 600 BİN DOLAR

Yemenli tacirler Kasap Ariel Şaron'un kellesine ödül koydu. Yemen Sa'deh Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seyyid Abdulbari Tahhan dün yaptığı açıklamada, Şaron'un tasfiyesinde başarılı olan kişiye 100 milyon Yemen Riyali (600 bin dolar) vereceklerini belirtti. Tahhan, Şaron'un Filistin bölgelerinde giriştiği terörist davranışlardan dolayı bunu hakettiğini söyledi. Yemen halkının Filistin'de işlenen katliamlardan dolayı çok dolu olduğunu belirten Tahhan, Yemenli tüccarın Kasap Şaron'u öldürmeye niyetli olanlara her türlü yardıma da hazır olduklarını ifade etti.

6 FİLİSTİNLİ DAHA ŞEHİD EDİLDİ

İsrail askerlerinin Gazze Şeridi'nde bir eve yönelik saldırısında 3, Batı Şeria'nın el-Halil kenti yakınında da İsrail askerlerinin ateşi sonucu 2 Filistinli öldü. Filistin kaynakları, Cibaliye mülteci kampında bir evde meydana gelen patlamada 3 Filistinli'nin öldüğünü belirttiler. El-Halil'de ise İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 2 Filistinli öldü. İsrail oldusu Cenin yakınında bir köyde ise, 14 yaşında bir Filistinli çocuğu öldürdü, 10 kişiyi de yaraladı. Gazze'de İsrail askerleri tarafından öldürülen 3 çocuğun cesetleri teslim edilmedi. Öldürülen Filistinliler'in tamamının 14 yaşında ve öğrenci olduğu belirtildi.

 MISIR: İSRAİL'LE SAVAŞ İÇİN 100 MİLYAR DOLAR LAZIM
Mısır Başbakanı Atıf Ebeyd, "Arap ülkelerinin 100 milyar dolar tahsis etmeleri halinde, ülkesinin İsrail'e savaş ilan etmeye hazır olduğunu" söyledi. Ebeyd, El İttihad gazetesine verdiği demeçte, gazetecinin "neden en büyük Arap ülkesi Mısır'ın İsrail saldırısına karşı etkin bir eylemde bulunmadığı" sorusuna, "Eğer bir eyleme kalkışacaksanız, zorluklara da hazır olmalısınız, size 100 milyar dolar kesin gerekir" cevabını verdi.

MICROSOFT'TAN İSRAİL SALDIRISINA DESTEK
Microsoft'un İsrail'deki billbordlarda yer alan tanıtımlarda İsrail bayrağının yanına "Kalbimizin derinliklerinden- İsrail savunma güçlerine teşekkür ediyoruz" ifadelerinin bulunması, Müslümanlar'ın öfkesinin yanında, İsrailli barış taraftarlarını harekete geçirdi. Barış örgütü Gush Shalom sözcüsü Adam Keller, Bill Gates'e yazdığı mektupta, Mısır, Fas, Dubai, Endonezya ve Malezya'da ofisleri bulunan Microsoft'a tepki gösterdi.
 
YENİ ŞAFAK DIŞ HABERLER SERVİSİ

25.04.2002