Ölüler Kenti
19-Nisan

İsrail ceninden çekildi.Gazetecilerin gördüğü manzalar korkunç ...
Taş taş üstünde kalmamış bir harebeydi Cenin.Yetimlerin ahı ile inliyordu boş caddeleri.
Cenin Ölüler Kenti...

Filistin’in Altyapısı Çökertildi

"Ve her duvarlı şehri ve her seçme şehri vuracaksınız,ve her ağacı keseceksiniz,ve bütün su kaynaklarını kapayacaksınız,ve her iyi tarlayı taşlarla bozacaksınız."
[II.KRALLAR BAB:3 AYET:19 S..:370]Tahrif edilmiş kitabı mukaddesten-Tevrat-


18-Nisan
Yahudi işgali, Filistin Özerk Yönetimi’nin ekonomisine ve altyapısına büyük zarar verdi.

İngiliz Financial Times gazetesi, Kızılhaç, Dünya Bankası ve diğer uluslararası kuruluşlara dayanarak verdiği haberde, altyapının doğrudan yıkımı dolayısıyla Filistin topraklarında 800 milyon dolarlık zarar oluştuğunu bildirdi.


Avrupa Birliği ile beraber Filistin bölgelerine en büyük yardımı yapan kurumlardan olan Dünya Bankası, son 8 yılda uluslararası kuruluşların yardımlarıyla gerçekleşen 5 milyar dolar tutarındaki yatırımın büyük bölümünün heba olduğunu düşünüyor.


Sadece gayrısafi milli hasıladaki ekonomik zarar ise 5 milyar dolar.
Kızılhaç ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ise İsrail askerlerinin hala ambülanslara ve yardım konvoylarına saldırdığını, İsrail resmi makamlarından çalışma izni almanın saldırıların önüne geçmeye yetmediğini duyurdu.

Financial Times

Cenin Ölüler Şehri


Cenin de cesetleri toplama telaşı var. Harabeye dönen kampta salgın hastalıkların başgöstermesinden çekiniliyor.

Cenin mülteci kampında büyük bir dram yaşanıyor. Evlerini yitiren Filistinliler, sokaklarda yaşam savaşı verirken, bir yandan da yaşadıkları şoku üzerlerinden atmaya çalışıyor.

Cenin mülteci kampında yürütülen en büyük faaliyet, etraftaki cesetlerin bir an önce toplanması. Yıkılan binaların altında hala ceset olduğu söyleniyor. Bazı evlerin altında canlı olabileceği düşüncesiyle arama çalışmaları yürütülüyor.

"Ve gömülmeyecekler ;toprağın yüzünde gübre gibi olacaklar;leşleri de yerin canavarlarına ve göklerin kuşlarına yem olacaklar."YAREMYA, BAB:2, AYET:4, S:739

Kamptaki en büyük tehlike toplanamayan cesetlerin çürümeye başlayarak, salgın hastalıklara neden olması. Kızılay ve Kızılhaç ekipleri ceset toplama ve arama çalışmalarına katılıyor.

Kampta şu anda en büyük ihtiyaç su, gıda ve ilaç. İsrail askerleri izin verdiği zamanlarda, sivil koplum örgütleri kampa dışarıdan, su, gıda ve ilkyardım malzemeleri getirmeye çalışıyor.

Mülteci kampı deprem yerinden farksız.


Evleri yıkılanların kalacak yerleri yok. Bu yüzden geceyi açıkta geçirdiklerini ve yıkıntıların üzerinde uyumak zorunda kaldıklarını anlatıyorlar. Aile bireylerini kaybedenlerin yanı sıra, yakınlarının yaşayıp yaşamadığını bilmeyenler var. İnsanlar, yakınlarının yaşayıp yaşamadığını öğrenmek için yıkıntıların arasında tanıdık simalar arıyorlar.

Tam olarak kaç kişinin öldüğü ve kamptaki maddi zararın boyutları bilinmiyor. Daha önce yapılan açıklamalarda, İsrailliler 150, Filistinliler de en az bin kişinin yaşamını yitirdiğini söylemişti. Ancak, şu ana kadar kesinleşen bir rakam yok.Görünen o ki,sayı oldukca fazla...

.
İsrail İşgali Genişletiyor

18-Nisan
İsrail ordusunun Filistin kentlerini işgalinin 3.haftasında İsrail askerleri Kudüs’teki bir Filistin köyüne daha girdi.

Görgü tanıkları, İsrail güçlerinin İssaviya köyündeki operasyonda erkekleri bir benzin istasyonununda, kadın ve çocukları ise bir okulda topladıklarını söyledi. İsrail ordusunun köye buldozerler de getirdiklerini bildirildi.

İsrail askerleri, dün de Kudüs yakınlarındaki Ebu Dis, İzzariye ve Savahra As-Şarkiye köylerine girerek sokağa çıkma yasağı ilan etmişti. İsrailli bir yetkili, bir saldırı hazırlığı yapıldığı ve saldırganların Ebu Dis ve İzzariye köylerinden oldukları istihbaratı alındığını söyledi.


Bu arada Tulkarim kentinin doğusundaki Bala köyüne giren İsrail tanklarının, Filistin Ulusal Güvenlik karargahına ateş açtığını, askerlerin ise evlerde arama başlattığı gelen haberler arasında.
İsrailliler Operasyonu Destekliyor

16-Nisan
Market Watch kuruluşunun Maariv gazetesi için yaptığı ankete göre, İsraillilerin yüzde 75’i operasyonu destekliyor.
Ankete göre İsraillilerin yüzde 41’i operasyonun İsrail’e karşı saldırıları azaltacağına inanıyor. Araştırma, Filistin lideri Arafat’ın sürgüne gönderilmesi fikrine desteğin arttığını da ortaya koydu.
Market Watch’ın Maariv gazetesi için 590 kişiyle yaptığı ankete göre, İsraillilerin yüzde 75’i operasyonu desteklediğini belirtirken, yüzde 20’si karşı olduğunu, yüzde 5 ise kararsızlığını bildirdi. Operasyonun İsrail’e karşı saldırıları azaltacağına inananların oranı yüzde 41 olurken, hiçbir değişiklik olamayacağını söyleyenler yüzde 30, saldırıların artacağını belirtenler ise yüzde 17’lik kesimi oluşturdu. .

Seçim olsan Başkan :Şaron
Ankete göre, ülkede seçim yapılacak olsa İsrail Başbakanı Ariel Şaron, İşçi Partisi lideri ve Savunma Bakanı Binyamin Ben Eliezer’e karşı ezici zafer kazanacak. Şaron’a oy vereceklerin oranı yüzde 45 olurken, Eliezer’e oy verecekler yüzde 11’de kaldı. Yüzde 33 ise kararsızlığını belirtti. İsrail’de gelecek seçimlerin Kasım 2003’te yapılması öngörülüyor.


ŞARON DÖNDÜ:
1982 Shatila katliamının sorumlusu Arial Saron ceninde güncelleme yaptı....
Kent girişini tanklarla kapatan İsrail ordusu, Cenin halkının dış dünyayla hiçbir şekilde bağlantı kurmasına olanak tanımıyor.Gazetecilerin girmesi yasak. Şehrin yakınlarından Ancak fotoğraf alına biliyorAlınan fotoğraflardan ne olup bittiği konusunda bir yorum yapmak mümkün:Katliam..

Cenin Katliamı Ört Bas Edilmeye Çalışıyor!
15-Nisan
Filistinli kaynaklar 1000 lerce kadın ve çocuğun katledildiğini söylüyor.Ayrıca şehrin Güneyinde iki toplu mezarın bulunduğunu bunların birinde 900 cesedin yer aldığı gelen haberler arasında..
Bölgeye halengazeteciler sokulmuyor.
Kent girişini tanklarla kapatan İsrail ordusu, Cenin halkının dış dünyayla


Cenin mülteci kampı, şiddetli bir depremden çıkmış görüntüsü veriyor.

hiçbir şekilde bağlantı kurmasına olanak tanımıyor. Cenin mülteci kampından ayrılabilen Filistinliler ise yakınlardaki Rummane köyüne sığınıyorlar.
Çoğunluğunu kadınlarla çocukların oluşturduğu mülteciler, İsrail ordusunun hareket eden her şeyi hedef aldığını anlatıyorlar. Görgü tanıklarının ifadelerine göre Ramallah’da olduğu gibi İsrail askerleri, 14 ile 45 yaşları arasındaki erkekleri sorgulamak üzere tutukladı.İnsanlık dışı işkencelere tabi tutulduğu attıkları çığlıklardan belli olan tutuklular hakkında henüz haber yok.
Cenin mülteci kampını gözetleyen gazeteciler, kampın harabeye döndüğünü gördü.

Mahkemede de Pişkinlik:
İsrail mahkemesi, Cenin mülteci kampında öldürülenlerin cesetlerinin Filistinlilere verilmesi gerektiği yönünde karar verdi.
Karar çerçevesinde, Kızılhaç temsilcileri, Cenin mülteci kampının yıkıntıları arasında ceset arayan İsrail askeri ekiplerine eşlik edecek. Kararda, yerel ordu komutanlarının onaylaması halinde, Filistin Kızılayı’nın temsilcilerinin de aramaya katılabileceği belirtildi. İsrail ordusu, geçen hafta, öldürdüğü Filistinlilerin cesetlerini toplu mezara gömeceğini açıklamıştı.
Pakistan ve İran Devrede:
Öte yandan, Pakistan ve İran, İsrail askerlerinin Batı Şeria’da katliam gerçekleştirdikleri iddiaları doğrultusunda uluslararası soruşturma yapılmasını istedi.
Pakistan, Birleşmiş Milletler’in de bir an önce bölgeye uluslararası güç göndermesi çağrısında bulundu.
Pakistan Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarında katliam yaptığı yönündeki kuşkuların giderek arttığına dikkat çekti.
Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “Pakistan, İsrail güçlerince yüzlerce Filistinli’nin öldürüldüğü ve toplu mezarlara gömüldüğü haberlerinden kaygı duymakta ve acilen, kapsamlı ve tarafsız uluslararası soruşturma açılmasını istemektedir” denildi.
Açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin barışın korunması için bölgeye bir uluslararası gücün gitmesine “derhal” onay vermesi gerektiği de belirtildi.
İran: Olaylar Sabra ve Şatila Katlamını anımsatıyor .
İran da, BM’nin işgal altındaki Filistin topraklarında son İsrail işgali sırasında yaşananları incelemek için uluslararası bir inceleme heyeti göndermesini istedi.
İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hamid Rıza Asefi, Filistin’in son yıların en büyük katliam ve baskılarına tanık olduğunu, özellikle Cenin kampında yaşananların Sabra ve Şatila kamplarında 1982’deki katliamları hatırlattığını söyledi. “Başta Lahey Adalet Divanı olmak üzere, uluslararası topluluğun Başbakan Ariel Şaron ve İsrail ordusunun komutanları başta olmak üzere, İsrailli yetkililer hakkında savaş suçluları olarak dava açması ve yargılaması gerekir” diyen Asefi, İran’ın Filistin halkının meşru direnişini desteklediğini tekrarladı.
Filistin Özerk Yönetimi yetkilileri, Cenin mülteci kampında meydana gelen şiddetli çatışmalarda ölen Filistinlilerin sayısının 5 yüze ulaştığını bildirmişlerdi.

İsrail ordu sözcülüğü bu rakamın 100 civarında olduğunu açıklarken, çeşitli basın organlarında yer alan, Filistinlilerin toplu mezarlara gömüldüğü ve kentteki mülteci kampının bu nedenle basına açılmadığı yönündeki suçlamaları da reddediyor.

İRNA
..
İsrail Ordusundan Çelişkili Açıklama


İsrail ordusu, katliam iddialarının gündeme geldiği Cenin’le ilgili olarak çelişkili açıklamalar yapıyor. Ordu sözcüsü “Yüzlerce ölü var dedi”, ancak açıklama daha sonra ‘düzeltildi’(!).

Bölgeden ayrılmalarına izin verilen Filistinliler, Cenin mülteci kampında bir katliamın yaşandığını anlatıyor. Filistinliler, BM’ye Cenin’deki olaylara ilişkin soruşturma başlatması çağrısında bulundu. Kızılay ve Kızılhaç, İsrail’in cesetlere bakılmasına izin vermediğini duyurdu. İsrail ordu sözcüsü, Cenin mülteci kampında öldürülen Filistinlileri, toprağa vermeyi planladıklarını belirtti. Filistinliler, İsrail’in bu kararı, kamptaki katliamları saklamak amacı ile aldığını söylüyor.

Kıvıran Kıvırana
İsrail Ordu sözcüsü Tuğgeneral Ron Kitrey, Ordu Radyosu’na yaptığı açıklamada, “Anlaşılan yüzlerce ölü var” dedi. Kitrey, İsrail askerlerinin Cenin’deki operasyonu sırasında katliam yaptığı yolundaki suçlamaları ise reddetti. İsrail ordusu, daha sonra Kitrey’in açıklamalarını düzeltti ve Kitrey’in,"Her iki taraftan Yüzlerce ölü ve yaralı var" demek istediğini açıkladı.
Kızılay Ve Kızıl Haç ' a Engel
İsrail birlikleri, Batı Şeria’nın Cenin kentindeki mülteci kampında öldürülen Filistinlilerin cesetlerini gömmeye hazırlanırken, Kızılay ve Kızılhaç teşkilatları, İsrail’in cesetlere bakmalarına izin vermediğini bildirdiler. Kızılay yetkilisi Dr. Hüssam Şarkavi, bunun, "İsraillilerin bir şeyleri saklamaya yönelik dezenformasyon kampanyalarının bir parçası olduğunu söyledi."
Kızılhaç teşkilatı da kendilerinin ve Kızılay dahil diğer yardım gruplarının Cenin kampına girmesine İsrail tarafından izin verilmediğini bildirdi. Kızılhaç’ın iletişim sorumlusu Alexandra Matijeviç, teşkilatlarının 3 gündür kampa sokulmadığını kaydederek, kamptaki ölü ve yaralılarla ilgili farklı iddiaları doğrulama olanakları olmadığını söyledi.
İsrail:Araştırma Yapılmasın!

Filistinlilerin çatışmada öldürüldüğünü söyleyen İsrailli yetkili, Filistin tarafının katliam yapıldığı gerekçesiyle bir uluslararası soruşturma komisyonu kurulması isteğini kesinlikle reddetiğini kaydetti. “Katliam suçlamasını Filistinlilerin yalanı” olarak niteleyen İsrailli yetkili, Cenin’de İsrail ordusunun da önemli kayıplar verdiği bir savaş bulunduğunu söyledi.
"Aman Kimseler Görmesin "
Ordu sözcüsü, Cenin’de öldürülen Filistinlileri gömeceklerini de açıkladı. Filistinliler ise İsrail’in amacının, yapılan katliamın üzerini örtmek olduğunu belirtiyor. Görgü tanıkları İsrail’in Cenin mülteci kampında öldürülen Filistinlileri gömmek için buldozerlerle toplu mezar kazdıklarını söylediler. İsrail ordusundan bir yetkili de, Cenin’de Katledilen Filistinlilerin Ürdün Vadisi’ndeki bir mezarlığa gömüleceğini söyledi.

İnsanlıktan dem vuran Powell Cenin i görsün!!!!
Filistinli bakan ve başgörüşmeci Saib Erekat da İsrail’in Cenin’deki cesetleri gömme planıyla sivillerin ödürüldüğünü gizlemeye çalıştığını belirtti. Erekat, İsrail’in, işlediği suçu, küçük çocuk ve kadınların cesetlerini saklamak istediğini söyledi.
Saib Erekat, temaslarda bulunmak için dün akşam İsrail’e gelen ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın Cenin kampını görmesi gerektiğini belirterek, “İşlenen savaş suçlarına tanık olmalı” dedi.
İsrail 30 bin nüfuslu Cenin’deki mülteci kampını İslami Cihad ve Hamas'ın kalesi olduğu idda edilen Cenin ikinci İntifada sürecinde 8 kez işgal edildi.
İsrail ordusunn, Cenin, Nablus, Ramallah, Beytüllahim, Dura ve Dahariye ile El Halil’in güneyinde katliamlarını sürdüğünü belirtti.
ABD’nin çekilme baskısına rağmen İsrail ordusu Batı Şeria’da 6 yeni köye girdi.
İsrail ordusundan yapılan açıklamada, İsrail tanklarının ve askerlerinin, Cenin’in kuzeyindeki Burkin ve Arabe’ye girdikleri kaydedildi. Birliklerin ayrıca, Ramallah yakınlarındaki Bier Nabala ve Nablus yakınlarındaki Beyt Eba, El Baidan ve Beyt Vazan’a girdikleri belirtilen açıklamada, toplam 40 kişinin tutuklandığı söyledi.Görgü tanıkları, İsrail birliklerinin, Cenin yakınlarındaki Hashimiyah köyüne girdiklerini söylediler.İsrail’in özellikle Burkin ve Arabe’yi işgal etmesiyle Cenin’e girişin tamamen engellenmiş olduğu belirtiliyor.

İsrail tanklarının Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahya bölgesinde, Filistinlilere ait evlere ateş açtıkları belirtiliyor.

2 haftalık işgalin bilançosu
2 haftalık işgalin bilançosunu dün açıklayan İsrail ordusu, Batı Şeria’da 4 bin 185 Filistinli’nin tutuklandığını belirtmiş, ancak ordu sözcüleri operasyonlarda kaç kişinin öldüğü ile ilgili bilgi vermemişti.
İşgalciler Dahariyeh'den çekildi.
İsrail tanklarının ve birliklerinin, bugün Dahariyeh köyünden çekildiği ve diğer köylere girmeye başladığı belirtilmişti. Filistinli güvenlik kaynakları, çekilme işlemi sırasında askerleri evinin damından seyreden bir Filistinlinin ise vurularak öldürüldüğünü belirtti. İsrail ordusu, Filistinlinin öldürülmesiyle ilgili açıklama yapmadı.
AB Tedirgin
Avrupa Birliği (AB), İsrail’in Cenin mülteci kampında katliam yaptığına dair Filistin tarafından gelen, ancak İsrail’in reddettiği haberlerden kaygılı olduğunu duyurdu.
AB Dönem Başkanı İspanya tarafından yayımlanan bildiride, “AB, Cenin mülteci kampındaki olaylarla ilgili gelen haberleri çok kaygı verici bulmaktadır, bu haberlerin doğrulanması ciddi sonuçlar doğurabilir” denildi. Bildiride dünkü intihar saldırısı da ‘şiddetle’ kınandı.
ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell da Cenin’deki insani duruma ilişkin kaygılarını dile getirerek, İsrail’i ölçülüt davranmaya çağırdı.

Dün Lübnan'da yapılan Filistin'e destek gösterisinde polisle göstericiler arasında çatışma yaşandı. ABD'nin New York kentinde de 2 bin kişi, düzünledikleri gösteride İsrail'in Filistin topraklarından çekilmesini istedi.

Haydi Hizbullah..!
Filistinlilerin umudu olmayı sürdüren Hizbullah ise İsrail’in kuzey sınırında(Lübnan) ilerlemeye çalışıyor.Sınırdaki tartışmalı Şebaa Çiftlikleri bölgesindeki İsrail mevzilerine uçak savar füze, havan topu ve makinalı tüfeklerle aralıksız saldırılarda bulunuluyor.Yapılan salırıların İsrail kuvvetleri karşısında cılız kaldığı gelen haberler arasında.

Filistinin Her Yanından Feryatlar Yükseliyor.
6-/4/2002 Nablus dün İsrail kontrolüne girdi. Batı Şeria’da işgal edilemeyen tek büyük kent olan El Halil’e sıra geldi.
İsrail askerleri ev ev dolaşıyor;kadınlara vekızlara tacizdebulunuyorlar.


İsrail: Aynen Devam
Batı Şeria’nın en büyük kenti olan Nablus dün İsrail kontrolüne girdi. Apache helikopterleri bugün Nablus ve Cenin’i tekrar bombaladı. İsrail birliklerinin Batı Şeria’da işgal edilmeyen tek büyük kent olan El Halil’e de girmesi bekleniyor. Beytüllahim’de Nativitas Kilisesi etrafındaki çatışmalar da sürüyor.
"GOOD MORNİNG PALESTİNE"

İsrail’in Filistin topraklarındaki işgali Onuncu gününde:


Dün Batı Şeria’nın en büyük kenti Nablus’u ele geçiren İsrail işgalceileri, bugün bölgedeki çeşitli kentlerde katliamı devam ettirdi.

Nablus ve Cenin’e yönelik helikopter saldırılarında 19 kişi yaşamını yitirdi. Ölenler arasında İsrail tanklarının açtığı ateşte vurulan 14 yaşında bir Filistinli kız da bulunuyor.
İsrail Radyosu 70 Filistinlinin öldürüldüğünü duyurdu. Görgü tanıkları, İsrail askerlerinin Nablus ve Cenin’de ev ev arama yaptığı, Filistinli silahlı kişilerle İsrail askerleri arasında çatışmalar yaşandığını söyledi.

Evlere zulum giriyor:
İsrail askerleri bastıkları evleri didik didik arıyorlar. Üzerinde cilbab olan kadınlara da: "sen şüphelisin soyun diyor "diyorlar.
Filistinli Halk ile İsrail işgalcilerinin zaman zaman tepkiyle karşılaşması sonucu değişik katliamlar yaşanıyor.

Üzerinde Bomba arama bahanesiyle müslüman Filistin kızları taciz ediliyor.

Geçtiğimiz Hafta ise İsrailli işgalciler Filistinlilere ait bir tv istasyonunu basarak porno film vizyona koyup ve ibranice şarkılar yayınlatmışlardı.

Hizbullah dan gelen haberde ise, Güney Lübnan’a akın düzenleyen İsrail uçaklarına ateş açıldığı açıkladı. Örgüt, İsrail uçaklarının isabet alıp almadığını belirtmedi.

Arafat Kişiliğini Buldu:
"Tek yol Şehadet"

Amerikan Fox televizyonuna telefonda konuşan Arafat, “Şu anda tam bir abluka altındayız, ancak teslim olmayacağız. Elimde tek seçenek var, o da şehit olmak” dedi. 1/04/2002


Yaser Arafat’ın Ramallah’daki karargahındaki işgal dördüncü gününe girdi. Filistinli kaynaklar, Arafat’ın ofisindeki korumalar ile İsrail askerleri arasında çatışma çıktığını ve İsrail askerlerinin büroya girdiklerini bildirdi. Fox News’e konuşan Arafat, teslim olmayacağını duyurdu.

Amerikan Fox televizyonuna telefonda konuşan Arafat, “Şu anda tam bir abluka altındayız, ancak teslim olmayacağız. Elimde tek seçenek var, o da şehit olmak” dedi. Arafat, ABD Başkanı George W. Bush’a bir mesajı olup olmadığının sorulması üzerine, “Hemen ateşkesin başlatılması, Mitchell ve Tenet barış planlarının uygulamaya sokulması gerek” dedi.


Ofiste Adım adım...
Filistinli bakan Yaser Abdrabbo İsrail askerlerinin sabah saatlerinde yeniden harekete geçtiklerini ve Arafat’ın bulunduğu oda dışındaki aynı katta bulunan odaların ele geçirildiğini açıkladı. Bu operasyon sırasında karargah binasında yeniden çatışmalar yaşandığı ve iki korumanın yaralandığı kaydedildi. Kentin güneyinde de dört Filistinlinin cesedi bulundu.
Abdrabbo, “İsrail askerlerinin Arafat’ın bürosuna girdiklerini, birkaç metre mesafede çatışma meydana geldiğini, durumun çok tehlikeli olduğunu, en kötüsünü beklediklerini” söyledi.

Bu arada İsrail Havadan ve karadan olmak üzere geniş çaplı operasyon başlatma kararı aldı.

msnbc

www.cihad.net 'ten alınmıştır.