ZAMAN FİLİSTİNDEN  YANA

 Filistin’de yaşanan zulüm tüm dünya tarafından lanetlenirken, Yahudilerin de huzurlu olduğunu söylemek çok zor. Çünkü yoğurdu bile üfleyerek yiyen bu halk başına gelecekleri iyi biliyor.

Yaptıklarının bir gün kendisine dönmesinden korkuyor. Nitekim İsrailli bir komutanın; “Müslümanların boyun eğmemesi ve Filistin’i terk etmemesi halinde kazanan Filistin, kaybeden İsrail olur. Filistinliler hayatta kaldıkları ve çoğaldıkları ölçüde başarılı olacaklardır” demekten çekinmemiştir.

Tersine göç başladı

Kudüs’ün İbrani Üniversitesi’nin tarih profesörlerinden Martin Van Creveld, Newsweek dergisinde çıkan “Gökyüzüne bir duvar çekin” başlıklı yazısında “İsrail bugüne kadar zayıflarla savaştı.

Basında haftalardır mezarları başında ağlayan İsrailliler’in fotoğrafları var. 30 yıldır süren Filistin işgali kadın ve kızları bile intihar komandosu yaptı. BELKİ FİLİSTİNLİ KANI DAHA FAZLA AKACAK. AMA UZUN VADEDE İSRAİL AFGANİSTAN’DA YENİLEN RUSYA DURUMUNA DÜŞECEK. 2. İntifada ve şimdi başlayan İsrail-Filistin Savaşı ile Filistinliler kenetlenirken Yahudi, Yahudiye düşecek.

 Filistin tankları Tel Aviv’e asla giremeyecek ama buna lüzum kalmayacak. Şaron’un politikası İsrailli Yahudiler’in ülkeyi terketmesine neden olacak. Kandan bıkanlar Avrupa ve ABD’ye kaçacaklar” demektedir.

Oyun içinde oyun

Bush’un iktidar olmasından sonra Şaron ile Bush, Washington’da gizlice anlaştılar.

Buna göre Şaron Filistin halkına 8 ay zulüm ederek yıldıracak, karargahından çıkamayan Arafat’a devlet başkanı payesi vererek Filistin Devleti’nin kurulmasını tanıyacaktı. Arafat Filistin’in ‘Karzai’si olacaktı. Oslo Antlaşması’yla Filistinlilere tanınan haklar ellerinden alınacak, İsrail’in istediği topraklar ve şartlar altında Filistin Devleti’nin “sözde bağımsızlığı” tanınacaktı.

Bu ortak strateji hezimetle sona ermiş, Bush-Şaron plânı geri tepmiştir.

Bush&Şaron Co.

ABD ve İsrail Aralık 2001’den bu yana Ramallah’ta esir olan Arafat’ı kullanarak, Filistinlileri birbirine kırdırmayı planladı. Arafat ilk günlerde bu oyuna geldi. Ama sonra tuzağı fark etti. Arafat’ın vatan sevgisi iktidar hırsına galip geldi.

Bush-Şaron biraderler elbette Filistinlileri karşılarına alıp “Ya iç savaşla birbirinizi gırtlaklarsınız ya da biz sizi kırarız” demediler ama demekten beter ettiler.

İsrail’de nüfus artışı yüzde 2.6’dır. (1 milyon Arap dahil) Filistin’de ise yüzde 6.2’dir. Varsayalım Bush ve Şaron ikilisi bütün Filistinlileri yok ettiler. Filistin dışında öyle bir öfke seli ortaya çıkar ki, İsrail bu selde boğulur.

Ama basiretten nasipsiz Bush-Şaron ikilisi, Arafat’ı yok etmeye karar vermiştir.

Tuzak geri tepti

Bush ve Şaron’un Filistinlileri birbirine kırdırma politikası fiyasko ile sona erdi. İsrail’in Ramallah’a yönelik saldırısının ve katliamının ardından 13 örgütü bünyesinde toplayan “Ulusal ve İslâmi güçler” Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde (Filistin halkını) savunmak için birleşme kararı aldı. 40 yıldır birleşemeyen güçleri Bush ve Şaron zulmü birleştirdi.

Nasıl kâfirlerin hesabı varsa Allahü teâlâ’nın da hesabı vardır.

Bakalım yüce Mevlâm daha neler gösterecek!..

 NECATİ ÖZFATURA