Bunu biliyor muydunuz?Şu an ve her zaman, saatte 100.000 km. hızla yol aldığınızın farkında mısınız? Evet yanlış okumadınız, bizler her an saatte yaklaşık 100.000 km. hızla seyahat etmekteyiz. Ne o şaşırdınız mı? Yoksa dünyanın güneş etrafındaki o muazzam yolculuğunun 100.000 km./saat hızında olduğunu bilmiyor muydunuz?

Evet, dünya güneş etrafında gerçekten de bu hızla dönüyor. Bunu çok basit bir şekilde siz de hesaplayabilirsiniz. (Güneş ile dünyanın arasındaki mesafe yaklaşık 150 milyon km.'dir.)

     Peki hiç düşündünüz mü, dünya nasıl oluyor da bu koskoca kütlesiyle, %70'ini kaplayan denizler ve göllerle, içinde barındırdığı yüz binler türdeki sayısız mahlukatla ve 6 milyara yakın biz insanoğluyla beraber, rotasından hiç sapmadan ve tek bir kaza yapmadan böyle muntazam ve mükemmel bir yolculuk edebiliyor?

     Düşünsenize akıl sahibi olan biz insanlar kullandığımız son teknoloji otomobillerle 100 km./saat hızda bile her gün binlerce kaza yapmıyor muyuz?

     O halde şimdi soruyoruz: Böyle muntazam bir olayı kör felsefe ile ve sağır tabiat ile açıklamak mümkün müdür? Böyle mükemmel bir düzene tesadüf karışabilir mi? Böyle bir mizan rastlantılar sonucu oluşabilir mi?

     Akıl sahibi olan her insan anlar ki bu dünyanın ve bütün kâinatın bir mutasarrıfı, bir yapanı, bir yaratıcısı vardır ve bizleri  yaratanda ancak o mutasarrıftır.

     O yaratıcı da elbette ki Allah (cc)'tan başkası değildir. Ve başta Kur'ân-ı Kerim ve Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (ASM), yüzbinler peygamberler ve milyonlar evliyalar O'nu bildiriyor ve bütün kâinat nakışlarıyla, san'atlarıyla O'nu söylüyor ve bizlere tanıttırıyor. Öyleyse bizler Kur'ân'ı dinlemeli ve yalnız Allah'a şükretmeliyiz...


Sultan-ı Kâinat birdir.

Herşeyin anahtarı O'nun yanında, herşeyin dizgini O'nun elindedir. Herşey O'nun emri ile halledilir. O'nu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun.

- Risale-i Nur Külliyâtından -