CHAT


Bir zamanlar, CB telsizler yeni çiktiginda “brek brek... bayan arkadas ariyorum, bayan arkadas ariyorum...” diye anonslardan kimse dogru düzgün konusamazdi. GSM’ler çikti. Cep sapiklari çogaldi. Simdi de Internet sapiklari çogaldi. Bir kismi sapik. Bir kismi bagimli. Gerçekten psikologa gitmesi gerek bazilarinin.

Gerçek dünyanin bunaltici havasindan sanal bir dünyaya kaçiyor, orada farkli kisiliklere bürünüp sanal dünyanin karanlik sokaklarinda kaybolup gidiyorlar.

Saatlerce internetin basinda saçma sapan, hiçbir ahlaki, felsefi, estetik, fikri degeri olmayan konusmalarla ömür tüketiyorlar. Sohbet odalarinin yüzde sekseni böyle. Çok iyi bir imkan çok kötü bir sekilde kullaniliyor. Buradan tehlikeli maceralara kapi aralaniyor.

Özelikle internetteki kadin erkek diyaloglari gerçekten berbat. Sanal dostluklarin çogu da tehlikeli maceralarla son buluyor.

Internet bu anlamda fiziki ruhsal sagligi bozan, para ve zaman tüketen tehlikeli bir oyuncaga dönüsüyor.

O, saatlerce internet basinda kalanlar, hem isin etkisi hem de zararli isiklarin gözde meydana getirdigi tahribat sebebi ile, gözlerini ve sagliklarini tehlikeye attiklarinin farkinda degiller. Ruhsal anlamda hem bagimlilik söz konusu hem de gerçek hayattan kopma tehlikesi. Internet çocuklari normal beseri sartlarda ciddi bir iletisimsizlik sorunu ile karsi karsiya kalabilirler. Yeni bir iletisim cihazi yanlis kullanilarak iletisimsizlige sebeb olabilir.
Kuskusuz çözüm internet cafe’leri kapatmak ya da chat’a girmeyi yasaklamak degil. Hem gençlerin bu konuda dikkatli olmasi gerek, hem de ailelerin... Ben gelecekte bu sorununun büyük ölçüde çözümlenecegini düsünüyorum. Ama biz, taslar yerine oturana kadar büyük bedeller, telafisi mümkün olmayan zararlara ugramayalim.

Özellikle asagilik kompleksine sahip kisilik bozuklugu olanlar ya da bastirilmis kisilikler burada kendileri için farkli bir kimlik üreterek kendi açligini tatmin edebilir ve baskalarindan intikam almaya yönelebilir.

Bir kere internet iletisiminin gizli yapilmasini önlemek gerek. Gizlilik her anlamda risktir. Zaten internette hiçbir sey gizli degildir. Hem devlet hem de baskalari sizi izleyebilir ve sizin zaaflarinizi kullanarak size zarar verebilirler.

Bilgi otoyolunda hizla hareket ederken kaza yapmamalisiniz.

Tekrar söylüyorum, internet ortaminda hiçbir iletisim gizli degildir.

Eger chat bagimlisi bir esiniz ya da bir çocugunuz varsa isiniz zor demektir.

Internet cennete ve cehenneme esit uzakliktadir ve evinize giren kablolardan sanal dünyanin cinleri, fahiseleri beyinlerinize ve yüreklerinize ulasabilir. Tabi bilgiye de ulasabilirsiniz, dostlariniza da.

Internet çok güzel ve önemli bir imkan. Herkes bilgisayar ögrenmeli, ama dogru sekilde.


Yoksa çok agir bir bedel ödersiniz.

Selam ve dua ile.
A.Dilipak