900 kişi toplu mezarlarda

İsrail, Cenin'de 900 Filistinli'yi topu mezarlara gömdü. Gömülenlerden yarısı kadın ve çocuk. Sadece bir evin enkazından 8 ceset çıkarıldı. Bir erkek, hamile eşi, üç oğlu, iki kızı ve yaşlı babası füzelerin vurduğu evin enkazı altında kaldı.
 

Filistin Enformasyon Bakanı Yaser Abdurabbo, İsrail'in Cenin'de 900 Filistinli'yi topu mezarlara gömdüğünü açıkladı. Küresel topluma yazdığı bir mektupta, İsrail'in kazdığı toplu mezarlara Cenin mülteci kampında katlettiği yüzlerce Filistinli'yi gömdüğünü söyleyen Rabbo, "Gömülenlerden yarısı kadın ve çocuk" dedi. Mektupta devlet, parlamento ve diğer hükümet başkanlarına hitap edildi. "Bütün aileler katledildi ve İsrail ordusu bu gerçeği saklamaya çalışıyor" diyen Rabbo, ordunun Cenin ve buradaki mülteci kampına gazetecilerin girmesine yasak getirmesine dikkat çekti. Cenin'i askeri bölge ilan eden İsrail, kente girişlere hâlâ izin vermiyor.

İsrail Anayasa Mahkemesi, ordudan, Cenin kampında öldürülen Filistinlileri toplu katliam suçlamalarına karşın toprağa vermemelerini emretti.

İsrail 6 bölgeyi daha işgal etti

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın cesaret verici açıklamalarından sonra İsrail Filistin topraklarına yönelik işgal ve kuşatmasının kapsamını dün daha da genişletti. İsrail tankları iki Filistin kentine ve bir köyüne daha saldırdı. Yerleşim birimlerini tanklarla kuşatan İsrail ordusu, halkı okullara topladı ve ev ev arama yapmaya başladı. 60 tank ve zırhlı araç, sokağa çıkma yasağı uygulanan Cenin'in güneyindeki Arabe'ye girdi. İsrail ordusu ayrıca Haşmiyak kenti ve Birkin köyüne girdikten sonra sokağa çıkma yasağı ilan etti. bu saldırılarla Cenin'e girişin tamamen engellenmiş olduğu belirtiliyor. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, İsrail tanklarının ve askerlerinin Bier Nabala ve Nablus yakınlarındaki Beyt Eba, El Baidan ve Beyt Vazan'a girdikleri belirtildi.

Sadece bir evin enkazından 8 ceset çıktı

Cenin'den sonra Nablus'tan da toplu katliam haberleri geliyor. F-16 ve Apache helikopterleriyle günlerdir bombalanan Nablus'ta yüze yakın kişinin öldüğü, cesetlerin günlerdir sokaklarda durduğu, gömülmesine izin verilmediği ve kokmaya başladığı bildiriliyor. Bir görgü şahidi Belata mülteci kampı civarındaki Rucip düzlyüğünde günlerdir bir şehidin cesedinin bulunduğunu, askerlerin cesede yaklaşılmasına bile izin vermediğini bildirdi. Hastanelerde ve evlerde gömülmesine izin verilmeyen 45 ceset tespit edildi. Nablus'ta binlerce insan da tutuklandı. Görgü şahitleri, İsrail askerlerin cesetleri gıda maddesi taşımada kullanılan kamyonlarda tuttuğunu belirtiyor. İsrail tankları Nablus Valilik binasını bombaladılar.

Kurtarma ekipleri sadece bir evin enkazından 8 ceset çıkardılar. İsrail buldozerlerinin kentin merkezinde yıktıkları evin enkazından çıkan cesetler arasında bir erkek, hamile eşi ve üç oğlu bulunuyor. Diğer cesetlerin de erkeğin yaşlı babası ve diğer iki kızı olduğu belirtildi. Nablus'un eski kesiminde çatışmalarda tahrip olan bir binanın yıkıntıları arasından, yedi gün sonra 65 yaşındaki bir Filistinli ve karısı çıkarıldı. Nablus'un eski kesimi, çok şiddetli çatışmalara sahne oldu.

AB katliamdan kaygılı

Avrupa Birliği, İsrail'in Ceni'de katliam yaptığına dair haberlerden kaygılı olduğunu bildirdi. Dönem başkanı İspanya tarafından yayımlanan bildiride, "AB, Cenin mülteci kampındaki olaylarla ilgili gelen haberleri çok kaygı verici bulmaktadır, bu haberlerin doğrulanması ciddi sonuçlar doğurabilir" denildi.

Filistin Kurtuluş Örgütü'nün siyasi lideri Faruk Kaddumi ise İsrail karşısında direnişe devam edilmesi çağrısında bulundu. İran Devlet Televizyonu'nun verdiği haberde, Kaddumi'nin İsrail'e karşı cihat çağrısında bulunduğu ve mücadeleye devam edilmesi gerektiğinin altını çizdiği belirtildi.

Şaron meydan okudu

İsrail Başbakanı Ariel Şaron ise, hiçbir ülkenin İsrail'in güvenliğini etkileyebilecek kararları zorla empoze etmesine izin vermeyeceğini söyledi. CBS News'e verdiği mülakatında "Geleceğimizi ilgilendirebilecek konularda herhangi bir karar veya önergeyi kimse bize dayatamayacak" diyen Şaron, "Bu ülke güçlüdür. Düşmanlarımızın tahmin ettiğinden de çok daha güçlüdür" şeklinde konuştu. Arafat'la hiçbir anlaşmaya varılamayacağını iddia eden Şaron, "Bunun için, bir anlaşmaya varılabilecek başka bir liderin bulunması amacıyla çaba sarf edilmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi

Mahmud Derviş'in bürosunu yıktılar

İsrail askerlerinin, Ramallah'ta bulunan Halil Sakakini Kültür Merkezi'ni tahrip ettikleri bildirildi. Görgü tanıkları, askerlerin yaptıkları saldırıda, entellektüellerin sık sık çeşitli konferanslar düzenlediği kültür merkezini tahrip ettiğini söyledi. Görgü tanıkları, tahrip edilen merkezde, bir sanat galerisi ve ünlü Filistinli şair Mahmud Derviş'in bürosunun bulunduğunu da belirtti. Bu arada Amerikalıların yüzde 60'ının ABD'nin İsrail'e yardımı kesmesi veya azaltması gerektiğine inandığı bildirildi. Bir kamuoyu araştırması sonuçlarına göre Amerikalılar İsrail'in Filistin topraklarından geri çekilmesine yönelik ABD isteklerini reddetmesi halinde bu tedbirin alınmasını istiyorlar. The Time/CNN araştırmasında Amerikalılarına yüzde 75'inin Dışişleri Bakanı Colin Powell'in Filistin lideri Yaser Arafat ile görüşmek zorunda olduğuna dair görüş bildirdiği kaydedildi.

İNTİHAR EYLEMLERİ DEVAM EDECEK

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC), "İsrail ordusunun Batı Şeria'daki katliamlarına misilleme olarak intihar saldırılarının süreceği" uyarısında bulundu. FHKC lideri Ahmed Cibril, yaptığı açıklamada, "gelecek günler ve aylar, insanların saçlarının ağarmasına neden olacak olaylara tanık olacaktır" dedi. "ABD'nin ya da herhangi bir Arap liderin, Filistinlileri dizginleyemeyeceğini" belirtten Cibril, Filistin lideri Yaser Arafat'a, İsrail Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nden birliklerini çekene kadar intihar saldırılarını kınamaması için cesaret verdiklerini söyledi.

HİZBULLAH İSRAİL'E MİSİLLEME YAPTI

İsrail'in Güney Lübnan'a yönelik hava saldırılarından sonra Hizbullah gerillaları işgal altında bulunan Şebaa Çiftlikleri'ndeki İsrail mevzilerine saldırıda bulundu. Görgü tanıkları, Hizbullah savaşçılarının tank savar füze, havan topu ve makinalı tüfeklerle İsrail askerlerine ateş açtıklarını belirtti. İsrail F-16'ları ve topçuları hemen her gün Güney Lübnan'ı bombalıyor. Savaş uçakları önceki gün Lübnaün jkentleri üzerinde alçaktan uçuş yapmıştı.

İNGİLTERE'DEN İSRAİL'E SİLAH AMBARGOSU

İngiltere'de yayımlanan The Guardian gazetesi, İngiltere'nin İsrail'e 20 yıldır ilk kez ilan edilmemiş bir silah ambargosu uyguladığını öne sürdü. Ambargonun İsrail'in Batı Şeria'daki operasyonlarında kullanabileceği türden askeri malzemeye uygulandığı belirtilen haberde, her malzeme talebinin hükümet tarafından tek tek ele alındığı, Batı Şeria operasyonuna yönelik taleplerin ise reddedildiği kaydedildi. Ambargonun, hükümet içinde Ortadoğu sorununun çözümü konusunda ortaya çıkan anlaşmazlık nedeniyle ilan edilmediği belirtildi. Haberde, İngiltere Başbakanı Tony Blair'in, konuyu Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile de görüşeceği belirtildi.

ABD ÖNCE İSRAİL'İN KATLİAMINI KINASIN

Filistin lideri Yaser Arafat'ın, Kudüs'te düzenlenen intihar saldırısını ancak ABD'nin İsrail'in Batı Şeria'daki katliamların` kınaması halinde kınayacağı bildirildi. Adını açıklamayan Filistinli bir yetkili, "Cenin'de, Nablus'ta ve diğer kentlerde yüzlerce Filistinlinin katledildiği bir dönemde Arafat için bu tür intihar eylemlerini kınamak çok zor. Eğer ABD, İsrail'in yaptığı bu katliamları kınarsa, Arafat da bu saldırıları kınamaya hazır olacak" dedi. Bir diğer Filistinli yetkili de, ABD'nin izlediği bu tutumun "Filistinliler için durumun daha da karmaşık bir hale gelmesine yol açtığını" belirtti.

MISIR, İSRAİL'E YÖNELİK UÇUŞLARI ASKIYA ALDI

Mısır yönetimi, Filistin topraklarındaki katliamları protesto etmek için, İsrail'e yönelik uçuşları askıya aldığını açıkladı. Mısır Havayolları'ndan bir yetkili, Kahire-el Aviv seferlerinin askıya alındığını ve bu kararın alınmasında, Mısırlı pilotların isteğinin de etkili olduğunu söyledi. Yetkili, uçuşların ne kadar süreyle durdurulduğunu ise belirtmedi. Mısır Havayolları'nda çalışan çok sayıda pilot, 4 Nisan'da Tel Aviv'e uçuşların durdurulması çağrısında bulunmuştu. Mısır'da her gün Filistin'e destek gösterisi var.

14 Nisan 2002