Kongre üyeleri, ülkenin ıssız bir bölgesinde kocaman ve terkedilmiş hurda yığını deposu keşfetmişler.İçlerinden biri, "bir bekçi bulalım buraya sahip çıksın" demiş."Birileri gelip buraya zarar vermesin".
 
Ve, bekçi sıfatıyla birini işe almışlar.
 
Ertesi gün, diğer kongre üyesi "iyi yaptık da, bir eksik var" demiş.
-Biz bu adama bir iş tanımı vermedik ki, adam nasıl çalışacağını bilsin.Ayrıca iş tanımı verdikten sonra da adamı eğitmek lazım.
 
Diğerleri de "haklısın" demişler.Böylece bekçinin iş tanımını belirleyecek "Planlama Departmanı" kurulmuş.Oraya da bu tanımları rapor edecek bir "Dökümantasyon Uzmanı" ve bekçi için "Eğitmen" almışlar.
 
Birkaç gün sonra, diğer kongre üyesi sormuş:
-Peki ama, bu bekçiyle iş tanımını yapanlar iyi çalışıyorlar mı?Bunu takip edecek biri lazım değil mi?
 
Bu uyarı üzerine bekçi ve eğitmenleri denetleyecek bir de "Kalite Kontrol Departmanı" kurulmuş.Ayrıca oraya da, "Kalite Kontrol Sorumlusu" ile, bu adamların ne yaptığını rapor edecek "2 Müfettiş" almışlar.
 
Ertesi gün diğer bir kongre üyesi " peki ama" demiş:
-Bir bekçi ve peşinden bir sürü denetleyici işe aldık.Bunların maaşını kafamıza göre mi vereceğiz?Bunun bir sistemi olmalı.
Böylece bir de "Muhasebe Departmanı" kurulmuş.Oraya bir "Muhasebeci", bir "Bordro Memuru" ve bütün bu insanların ne kadar çalıştığını, işe gidiş geliş saatlerini takip edecek bir "Denetleme Uzmanı" almışlar.
 
Ertesi gün bir diğer kongre üyesi sormuş:
-Evet bir bekçimiz var.Bağlı olduğu departmanları da kurduk..İyi güzel de bunlar kendi başına buyruk mu iş yapacaklar?Bir müdür gerekmez mi?Tabii müdür alındıktan sonra, bunun bir de "Müdür Yardımcısı" olması gerekmez mi?
Bunun üzerine bekçi ve bağlı bulunduğu departmanlar için 1 Müdür, 1 Müdür Yardımcısı, bir de bunlara sekreter almışlar.
 
Birkaç gün sonra kongre toplantısında tartışma çıkmış:
 
-Şu hale bak!!Bütçenin 22bin dolar üzerine çıkmışız.Bütün bu gereksiz harcamaları belirleyip, yarından itibaren kesmemiz lazım!
 
Veeee...
Bekçiyi kovmuşlar!...